Návod, jak bojovat s prokrastinací – chronickým odkládáním.

Jak bojovat s prokrastinací – chronickým odkládáním.

Nejdříve si vysvětlíme pojem Prokrastinace. Cituji tetu Wikipedii: „Prokrastinace je výrazná a chronická tendence (snaha) odkládat plnění (většinou administrativních či
psychicky náročných) povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. Může představovat rizikový fenomén pro duševní zdraví. Psychologové často popisují takové chování jako mechanismus pomáhající jedinci vyrovnat se s úzkostí spojenou s výkonem dané činnosti. Podle některých vědců jsou kritéria definující
prokrastinaci následující: je kontraproduktivní, zbytečná a zdržující.“

Můj návod:
1. Přestaňte bojovat. Přestaňte bojovat s prokrastinací. Svou prokrastinaci přijměte úplně stejně, jako barvu svých očí. Čemu věnujete svou pozornost (boji s odkládáním), to roste. Navíc je to nekonečný boj s větrnými mlýny.
Možná právě toto Vám zastírá příležitost chytnout se svého proudu bohatství.
2. Stanovte si priority činností a věcí, které jsou pro Vás důležité a potřebné. Je velká pravděpodobnost, že se soustředíte na věci či činnosti, které když neuděláte, nic se nestane.
3. Přestaňte se porovnávat, srovnávat a hodnotit s ostatními. Je to ztráta času. A energie.
4. Přiznávám, že se může jednat o Vaše povinnosti, které mohou být pro Vás důležité. Je nutné, abyste je udělali přímo Vy? Napadlo Vás najít člověka, který má na tuto konkrétní činnost talent, vlohy, nadání a zkušenosti?
Co je neproduktivní? Odkládání činností, které umím výborně? Nebo odkládání činností v kterých se plácám?
5. Co je důležité pro někoho jiného, nemusí být důležité pro Vás. Sepište si činnosti, které jsou součástí procesu, který je pro Vás důležitý. A napište si k nim, co se stane, pokud je neuděláte.
6. Projděte svůj mobilní telefon, emailové kontakty. Také zalovte v paměti, zda jste vy někdy někde viděli auto, dům nebo plakát, který Vám může pomoci.
Lidé, kteří Vám mají pomoci, Vám do života přijdou vždy ve správnou chvíli.
7. Věřte. Víra ve skvělé dokončení Vašeho procesu je potřebná.

Ps: Celý tento návod popíra jedna faktická zkušenost. Hybné Vesmírné síly, které jsou všude kolem nás, mají nejlepší přehled nad děním ve Světě.
Člověk se zvládne naučit cokoliv. A člověk dokáže všechno, co si lidská mysl dokáže představit. Někdy však osud, vesmír, Bůh, ,,ten nahoře“, Vám dává jasný signál, že tudy cesta nevede. Jak říká Mark Džirasa: ,,Co se Vám v životě rozpadá, možná teprve konečně zapadá“. Lidé i věci nám do života přichází, aby nás něco naučili 🙂 A zase odešli. Pokud už nejsou potřeba 😉 Poděkujte jim a dovolte si je pustit.

Krásný den Vám přeje Tomáš Verner

Příspěvek byl publikován v rubrice Osobnostní rozvoj se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář