Finanční gramotnost je velmi důležitá. Už od malých částek.

Vzdělávání sebe samého v oblasti peněz a financí jako takových je velmi důležitá.
Škola nás o penězích a postojích k nim zapomněla naučit. Možná tak na vysoké škole. Můj názor je, že každý jeden člověk by měl už od přijetí své první koruny, ať už vydělané či darované, vědět, jak s ní naložit.
Na rovinu se přiznávám. Plánování financí jde aktuálně mimo. Na druhou stranu jsem velmi vděčný, že jsem přirozeně dospěl do stavu, kdy si opět píšu deníček finanční gramotnosti, kam si značím, jak a kolik peněz jsem přijal, či vydal. Jde o malý školní deníček (644) a přitom mám přehled, kudy kam mé finance přitékají a odtékají.

Tento systém má však jedno velké mínus. A to převážně pro lidi, kteří chtějí zůstat u svého oblíbeného, navyklého, nemám peníze. Pokud si totiž tento deníček finanční gramotnosti vedu poctivě, už se nemohu vymlouvat, že nemám peníze. Tento deníček totiž přesně odhalí, kam Vaše peníze odtékají.
V zásadě je totiž naprosto jedno, kolik peněz přijmete. I z vydělaného 1 milionu korun Vám může zůstat 1.000 korun. A naopak. Z vydělaných 8.000 Kč můžete ušetřit každý jeden měsíc 1.000 korun do obálky.

Moje velmi dobrá přítelkyně má v této oblasti naprosto jasno.
V železářství vydělávala 8.000 Kč čistého. Z toho si 1.000 Kč odložila, přestala navštěvovat hospody apod. Za 10 let našetřila asi 100.000 Kč a ještě každý rok jela na dovolenou.
Pro mě osobně je Monika Fialová velkou inspirací, co se peněz týče. Díky, Moni :-*

Příspěvek byl publikován v rubrice Osobnostní rozvoj se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jeden komentář: Finanční gramotnost je velmi důležitá. Už od malých částek.

Napsat komentář